شیرهای پروانه ای:

شیرهای پروانه ای یکی از پرکاربرد ترین  شیرآلات صنعتی در خطوط انتقال آب می باشد که بدلیل کاربرد وسیع دارای تنوع بسیاری نیز هستند.

این شیرها،صرفا  به عنوان شیر قطع و وصل جریان استفاده میشوند و وظیفه حفاظت از خط را برعهده دارند.

این شیرها تحت هیچ شرایطی نباید برای کنترل فشار و دبی جریان استفاده شود چرا که قرارگرفتن شیر در حالت نیمه باز موجب بروز جریانات توربولانس شدید در اطراف دیسک می گردد که باعث می شود پدیده کاویتاسیون در لبه های دیسک و بدنه شیر ایجاد گردد.

قدرت کاویتاسیون به حدی است که می تواند دیسک را در مدت یک ماه شدیدا دچار خوردگی نماید و به حدی برساند که دیگر شیر قادر به آببندی نباشد و حتی امکان اصلاح و تعمیر آن نیز وجود نداشته باشد.

شیرهای پروانه ای در ابتدا خطوط انتقال به عنوان شیر گارد نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

شیرهای گارد از نظر تست فشار آببندی و دقت تولید بالاترین سطح کیفی را دارا می باشند،به بهترین شکل ممکن انجام وظیفه نموده و عملکرد آن کمتر دچار اختلال می گردد.

شیرهای پروانه ای شرکت ایران فلنج از نوع (Double Eccentric) می باشند که علاوه بر کاهش گشتاور لازم برای باز و بسته شدن شیر موجب می شود تا تماس مستقیم بین لاستیک و سیت در زمان باز شدن شیر به صفر برسد که موجب سالم ماندن لاستیک آببندی و سیت می گردد و در زمان بسته شدن شیر نیز آببندی بسیار مناسبی را ایجاد می کند که در دو مدل فولادی و چدنی تولید می گردد.

انواع شیرهای پروانه ای:

۱-شیر پروانه ای چدنی:

 

۲-شیرهای پروانه ای فولادی:

 

۳-شیرهای پروانه ای ترکیبی: